Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


model:bim:cde

CDE - společné datové prostředí

Co je to CDE?

CDE neboli „common data environment“ v překladu společné datové prostředí. Nejjednodušším popisem je, že se jedná o velmi chytré cloudové úložiště se spoustou možností, které umožní všem účastníkům projektu v jakékoliv fázi dokonalou spolupráci a koordinaci projektu. Pokud se budeme bavit o konceptu BIM je CDE vlastně klíč pro něj. Jakákoliv koordinace a společná komunikace na problémech by měla probíhat právě na CDE a funkcí, které nám může poskytnout daný program CDE je mnohem a mnohem víc.

Společné datové prostředí (CDE):

CDE je klíčovým prvkem při práci s digitálními informacemi v rámci stavebních projektů. Jeho hlavní funkcí je poskytovat centrální úložiště pro všechny digitální dokumenty a informace související s projektem, jako jsou BIM modely (informační kontejnery), plány, zprávy, specifikace apod. CDE také umožňuje sdílení těchto dat mezi všemi účastníky projektu, včetně architektů, projektantů, dodavatelů a zákazníků (pověřující strana, vedoucí pověřené strany a pověřené strany – úkolové týmy). Pro správné používání CDE je důležité dodržovat určitá pravidla. Například je nutné zabezpečit přístup k datům pouze pro oprávněné osoby a chránit je před neoprávněným přístupem nebo úpravou. Je také důležité pečlivě dokumentovat každou změnu v datovém prostředí a sledovat historii změn. Všechny dokumenty a informace v CDE by měly být zabezpečeny proti ztrátě nebo poškození, například zálohováním dat. V CDE je také nutné správně pracovat s daty. Pro každý dokument a informaci je důležité uvést, kdo ji vytvořil, kdy a pro jaký účel. Stejně důležité je pečlivě sledovat úroveň vývoje digitálního modelu (LOD) a úroveň informací. Všechny základní procesy a celé nastavení CDE by dle normy ISO 19650 měla vykonat pověřující strana, tedy nejčastěji zadavatel. V praxi se často stává, že je tato činnost delegována na vedoucí pověřenou stranu, je to také možné, ale může zde dojít ke střetu zájmů, a tak je lepší delegovat nastavení CDE a procesů v něm na třetí (nezávislou) stranu.

Jaké CDE aplikace známe?

Jaké jsou nabídky aplikací CDE Jak by se mohlo na první pohled zdát, CDE je tak specifickým programem, že ať si ho koupíme od kohokoliv bude velmi podobný jako ostatní. Bohužel opak je spíše pravdou. Každé CDE je specializováno pro danou fázi projektu, což jde proti smyslu celého cyklu života (od výstavby po bourání) BIM. Ne, že by se jedno CDE nedalo využívat pro každou fázi projektu a výstavby, ale není třeba v dané fázi tak pokročilé jako jiné. Také né každé CDE je připraveno na normu ISO 19650 a na její procesy. Na českém trhu se nejčastěji používá Autodesk 360, Dalux, Trimbl a Asite.

Co nám CDE nabízí a jak ho efektivně používat

Na začátku projektu je vždy nutné CDE datové prostředí správně nastavit, aby po celou dobu správy informací v něm vše fungovalo, jak má. Každé CDE má svoji stromovou strukturu složek, která by se měla řídit dle interních zvyklostí vedení projektu nebo je specifikovaná v BEPu.

U každé složky je nutné definovat, kdo do ní bude mít přístup a jaké operace bude se soubory v dané složce moci provádět (pouze zobrazení, stahování, distribuce, …). Definování přístupů zlehčuje vytvoření rolí dle daného projektu a přidělování přístupu přímo rolím (pověřující strana, hlavní pověřená strana, úkolové týmy …).

Další nutné nastavení jsou atributy, které budeme při nahrání souboru vyplňovat. Tyto atributy slouží k zjednodušení filtrování souborů na projektu, tedy pokud si budeme chtít vyfiltrovat pouze stavební objekt S01 nebude to problém. Zde nám práci ulehčí „automatické vyplňování atributů“, kdy stanovíme syntaxi názvu souboru a při nahrání souboru nám CDE atributy vyplní samo. Atributy jsou také stavy souboru, kdy si stanovíme, jaké stavy budeme používat (publikováno, archivováno, …) a budeme vždy vědět s jakým souborem zacházíme.

Další nezbytnou funkcí jsou revize souboru na CDE, kdy po každé editaci souboru nahrajeme novou revizi, a tedy za sebou zanecháváme několik předešlých verzí, ke kterým se ale můžeme kdykoliv vrátit. Veškerá distribuce souborů by měla probíhat pouze v CDE, nemělo by tedy docházet k nepřehlednému posílání si mailů a výstřižků obrazovky. Všechnu distribuci umožňuje CDE, a to i s následným přidělením úkolu, který daná osoba musí splnit. Můžeme v souborech s projektovou dokumentací přesně označovat místa chyb a kolizí a distribuovat je na ty, kteří mají danou chybu řešit. Také můžeme vést diskusi nad jakýmkoliv souborem, kdy veškeré komentáře u souboru zůstanou a budou dohledatelné. Další možnou funkcí CDE jsou automatizované procesy, které lze využít pro schvalování PD nebo připomínkování souborů, či dalších věcí. Stačí si předem stanovit, jak bude daný soubor procházet schvalováním a v CDE poté nastavit „workflow“, které krok po kroku bude přiřazovat úkoly a bude automaticky provádět celé schválení dokumentace.

Takto může poté vypadat workflow při nahrání a kontrole třeba projektové dokumentace. Všichni účastnící budou pouze plnit úkoly a workflow nás samo provede celám cyklem schválení. Dále nám CDE umožní komunikaci nad výkresy přímo v jeho rozhraní. Pomocí markupů můžeme přímo v PD označit místo chyby, okomentovat a distribuovat pro nahrání revize na daného člověka. Ušetříme si tím posílání printscreenů a fotek PD v mailu a taky naše nervy.

CDE by mělo být navrženo tak, aby splňovalo následující požadavky:

  1. Kompatibilita s normou ISO 19650-2: CDE by mělo být navrženo tak, aby plně respektovalo normu ISO 19650-2 a aby bylo možné využít všech funkcí této normy v rámci aplikace
  2. Možnost sdílení dat: CDE by mělo umožňovat sdílení digitálních modelů budov a objektů mezi různými uživateli a systémy.
  3. Bezpečnost dat: CDE by mělo být navrženo tak, aby chránilo data a informace v digitálních modelech budov a objektů před neoprávněným přístupem a zneužitím.
  4. Aktualizace dat: CDE by mělo umožňovat aktualizaci digitálních modelů budov a objektů tak, aby byly vždy aktuální a přesné.
  5. Ovládání verzí: CDE by mělo umožňovat správu a kontrolu verzí dat v digitálních modelech budov a objektů, aby bylo možné sledovat, jakým způsobem se data mění a jaká byla historie těchto změn.
  6. Integrace s dalšími nástroji: CDE by mělo být navrženo tak, aby bylo snadno integrovatelné s různými systémy a software pro správu a údržbu budov a objektů.
model/bim/cde.txt · Poslední úprava: 2023/03/28 23:19 autor: pokorny.t